Projekt klas 6a i 6b

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej – projekt

W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie klasy VI a i VI b wraz z panią Ewą Dziurą i panią Wiolettą Majewską przystąpili do projektu zaproponowanego przez stowarzyszenie Nowe Horyzonty, zachęcając młodzież do wspólnej nauki o filmie i poprzez film. Uczniowie w ciągu całego roku będą uczestniczyć w cyklicznych spotkaniach z wyjątkowym kinem, które uwrażliwia młodego odbiorcę i zachęca do krytycznego myślenia. Każdy pokaz filmowy jest poprzedzony półgodzinną prelekcją, która wprowadza uczestników w temat podejmowany w danym filmie. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej uzyskało patronat Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz rekomendację kilku wojewódzkich kuratorów oświaty. Popierają je również uznani reżyserzy i aktorzy: Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi i Jerzy Stuhr. W 2012 roku projekt został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „edukacja młodego widza”.

Sprawozdanie z pierwszego seansu filmowego – KINO NIEME

W środę 19.10.2016 roku, wraz z panią Ewą Dziurą, Wiolettą Majewską, Anną Mroczkowską i Zofią Plechawską, wybraliśmy się do kina MURANÓW, w Warszawie, na pierwszy seans filmowy, z cyklu „Świat filmu 2016/2017”. Na początku wysłuchaliśmy bardzo ciekawej prelekcji o początkach kinematografii,
rodzajach filmów i reakcji widzów na pierwsze projekcje. Następnie obejrzeliśmy polski film animowany pt. „Kinematograf” T. Bagińskiego, którego główny bohater miał obsesję na punkcie wynalazków. Film przedstawiał proces udoskonalania kinematografu. Bohater poświęcił się tej pracy bez reszty, nie zauważając choroby swej żony. Wierzył, że gdy ukończy swe dzieło, będzie szczęśliwy. Następnie mieliśmy okazję obejrzeć serię krótkich filmów z kina niemego. Były to następujące produkcje:
„Wjazd pociągu na stację w Ciotat” (1896),
„Niagara” (1912),
„Podróż do krainy niemożliwości” (1904),
„Karmienie dziecka” (1895),
„Młody Sherlock Holmes” (1924),
„Polewacz polany” (1895).
Dzisiaj trudno w to uwierzyć, ale kiedyś takie filmy były wielkimi hitami. Lekcja w kinie okazała się bardzo interesująca i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania z tego cyklu.

Karolina Kazimierczak z kl. VI a

podziel się...Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+

zobacz także...