„Stary człowiek i morze” Ernest Hemingway

 

,,Stary człowiek i morze” – walka o wartość ludzkiego życia.

Na temat pewnych lektur opinie są niezmiernie zróżnicowane, co zapewne wynika z tego, że czasem na pozór nużąca książka w rzeczywistości jest utworem wyjątkowym, ponieważ monotonna fabuła może nieść ze sobą genialne przesłanie. ,,Stary człowiek i morze” to opowiadanie napisane przez Ernesta Hemingway’a, które może wydawać się nudne. Jednak gdy czytelnik stwierdza, że warto przebrnąć przez nie do końca – ponieważ dzieł literackich nie chwali się bez powodu – to odkryje, że zaprezentowanie teoretycznie mało ciekawej historii przez autora miało sens.

Autor zwany niekiedy ,,piewcą życia” swoje dzieła tworzył na podstawie osobistych doświadczeń i przeżyć. Dużo podróżował, poznał wielu interesujących ludzi. Pasjonował się myślistwem, łowieniem ryb, korridą i tymże pasjom poświęcił wiele opowiadań. W 1954 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Warto zwrócić uwagę na to, że główni bohaterowie utworów Hemingway’a to ludzie wytrzymali, pełni energii i nieugiętej odwagi, którzy jednocześnie są rozdarci emocjonalnie i mają świadomość własnej porażki.

W „Starym człowieku i morzu” pisarz opowiada nam historię żyjącego w fatalnych warunkach starego rybaka, Santiago. Opiekuje się nim chłopiec Manolin. Są ze sobą zaprzyjaźnieni. Starzec miał kilkadziesiąt pechowych dni, przez co chłopiec na polecenie rodziców musiał przenieść się na inną łódź. Pewnego dnia Santiago wypływa w morze samotnie i to dalej niż powinien. Wtedy zaczyna się jego niezwykła przygoda. Miał nadzieję, że złowi dużą rybę, chciał udowodnić innym, a przede wszystkim sobie, że jego życie ma jakąś wartość i tego miało dowieść powodzenie podczas łowów. Wreszcie na haczyk złapał się olbrzymi marlin, który był największą rybą, z jaką starzec kiedykolwiek miał styczność.
I wówczas zaczęła się walka z rybą, z którą połączyła go niezwykła więź.

,,Stary człowiek i morze” to jeden z najlepszych utworów, jaki do tej pory w swoim życiu przeczytałam. Momentami opowiadanie było nużące, ale co chwila pojawiała się w nim jakaś cudowna sentencja, która skłaniała mnie do głębokich recenzji. Niezmiernie podoba mi się ukazany w utworze motyw przeciwstawiania się własnym słabościom, dążenia do celu, mimo rozmaitych przeciwności losu. Niesamowity element utworu stanowi walka o spełnienie marzenia. Hemingway stworzył genialną opowieść o heroizmie i sile ludzkiej woli, o tym, jak ważną wartością w życiu człowieka jest przyjaźń. Myślę, że nie każdy może tę książkę przeczytać, ponieważ ją trzeba zrozumieć, a w tym celu należy wcześniej trochę przeżyć.

Sądzę, że ,,Stary człowiek i morze” to piękny utwór, który jest niebanalną przenośnią, napisaną przez artystę o wielkim talencie, który w oryginalny sposób odbiera rzeczywistość. Książka wyjaśnia znaczenia słów – przegrać i wygrać – okazuje się, że po jej przeczytaniu, zaczynamy je rozumieć inaczej.

Justyna Jaworska

podziel się...Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+