„Pielgrzym” Paulo Coelho

 

„Pielgrzym” – recenzja

,,Pielgrzym” ( brazylijski. ,,O Diário de Um Mago”) to debiutancka powieść jednego ze słynniejszych współczesnych pisarzy i poetów – Paula Coelho, która została wydana w 1987. Autor swoje dzieło oparł na własnych przeżyciach, podczas pielgrzymki do Santiago de Copostela w Hiszpanii. Na liście utworów pisarza możemy znaleźć równie wspaniałe książki min. ,, Alchemika”, ,, Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam” oraz ,,11 minut”. Paulo Coelho zanim został pisarzem i poetą, grał w teatrze. Były to lata 60. , czasy, w których popularny był ruch hipisowski, do którego artysta należał. Aby bardziej wczuć się w atmosferę panującą w swoim układzie odniesienia zażywał narkotyki. Pisał też teksty piosenek dla Raula Seixas’a , z którym odmienił brazylijską scenę rockową.
Główny bohater książki wyrusza w podróż do Santiago de Compostela i wędruje Drogą Mleczną – śladami Maryi i św. apostoła Jakuba, którą odbyli po śmierci Jezusa. Towarzyszy mu tajemniczy przewodnik , Petrus pod którego okiem pielgrzym jest poddawany najrozmaitszym próbom i ćwiczeniom, kiedy osiąga kolejne poziomy wtajemniczenia, czym zbliża się do kresu swojej wędrówki. W owej podróży spotka anioły i demony, bierze udział w tajnej ceremonii templariuszy, co go odmienia. Wraz z nim i czytelnik rozpoznaje swojego anioła i demona, uczy się uwalniać od cierpień miłosnych, przekonuje się, że „jedyny sposób ocalenia marzeń to hojność wobec samego siebie”.
Książka została napisana prostym językiem, bogatym w epitety i wyszukane metafory. Czyta się ją szybko, jedyne nad czym można się na chwilę zatrzymać to przenośnie, nad którymi warto się chwilę zastanowić.
Moim zdaniem książka jest warta przeczytania, ponieważ zawarte są w niej piękne zapisane przemyślenia egzystencjalne autora, które zmuszają czytelnika do autorefleksji. Uważam, że dzięki niej można spojrzeć z nowej i bardzo ciekawej perspektywy na wiarę w Boga .

Justyna Jaworska 

pielgrzym

podziel się...Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+