Spieszmy się kochać ludzi… W setną rocznicę urodzin księdza Jana Twardowskiego

36356356Podsumowanie projektu uczniów klasy 2a

W roku szkolnym 2014/2015 uczniowie klasy 2a realizowali artystyczno-literacki projekt edukacyjny pt. „Jak? – w setną rocznicę urodzin księdza Jana Twardowskiego”. Było to dla uczniów i nauczycieli niezwykłe spotkanie z poezją Księdza Piszącego Wiersze i z ludźmi, którzy znali tego dobrego człowieka, kapłana i wspaniałego, a bardzo skromnego poetę.

Dzięki spotkaniom z p. Aldoną Kraus – okulistką, poetką i przyjaciółką księdza Jana poznaliśmy – często zaskakującą dla nas – biografię poety i ciekawostki z jego życia. Wiersze księdza Twardowskiego i p. Aldony Kraus były dla nas inspiracją, poprowadziły w czarowny świat poezji, czego efektem jest zbiorek naszych wierszy – dla niektórych – pierwszych prób poetyckich.

Przygotowaliśmy przedstawienie pt. „Jak”, w którym słowami księdza Jana opowiedzieliśmy historię trudnych wyborów życiowych człowieka prowadzących do zrozumienia, że tylko miłość może wszystko wyjaśnić i rozwiązać – jak pisał nasz papież Jan Paweł II. To przedstawienie pokazaliśmy w Domu Ogrodnika w Jabłonnie w czasie obchodów setnej rocznicy urodzin ks. Jana Twardowskiego zorganizowanych przez p. Annę Czachorowską – dyrektora Gminnej Biblioteki w Jabłonnie.

Zwieńczeniem naszej pracy nad projektem był udział zespołu teatralnego w uroczystości rocznicowej w Aninie – na terenie posesji p. Aldony Kraus, gdzie ksiądz Twardowski spędzał wakacje. Na pamiątkę tych wydarzeń pani doktor rokrocznie organizuje anińskie spotkania przyjaciół poety. Tegoroczne miały szczególną oprawę w związku z obchodami setnej rocznicy urodzin przyjaciela pani Kraus. Zamykaliśmy część artystyczną tych uroczystości. Łzy wzruszenia licznie zebranej publiczności, ciepłe słowa na podsumowanie naszego występu dowiodły, że poezja księdza Twardowskiego jest nam bliska i umiemy opowiadać o otaczającej nas rzeczywistości słowami Księdza Piszącego Wiersze.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 

 

 

podziel się...Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+

Zobacz także