I Nagroda dla Katarzyny Morańdy za uratowanie słowa „taradajka”

Miło nam poinformować, że uczennica klasy 2a – Katarzyna Morańda zdobyła I nagrody w ogólnopolskim konkursie „Uratuj słowo” zorganizowanym przez Stowarzyszenia Dziennikarzy i Dokumentalistów „Koncentrat” w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty dodaj do ulubionych”. Dzięki urzekającej opowieści dziadka Kasia uratowała od zapomnienia słowo „taradajka”.

Jury w składzie:
– dr Agata Hącia – językoznawczyni i wykładowczyni,
– Anna Dąbrowska – dziennikarka, redaktorka i wykładowczyni,
– prof. dr hab. Michał Kuziak – literaturoznawca, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim

Tak oceniło pracę Kasi
Dr Agata Hącia: Ta opowieść przypomina gawędę – wybrane wyrazy są tylko pretekstem do opowiedzenia o silnym przeżyciu z dzieciństwa. Nad prawdą historyczną dominuje prawda psychologiczna – a słowa tylko przywołują dawne emocje. W przedstawionej opowieści ciepłe chłopięce wspomnienia kontrastują z okrutnymi obrazami wojny, jednak zwyciężają te pierwsze. Uroku gawędzie dodaje fotografia; widać na niej, że pogoda ducha nie opuściła autora przedstawionej historii.

Praca Katarzyny Morańdy:

Taradajka, czyli mała bryczka bez resorów, wywołuje u mnie obraz rajzy – włóczenia się z miejsca na miejsce, podróżowania.
W 1939 r., gdy rozpoczynała się druga wojna światowa, miałem cztery lata i mieszkałem wraz z tatą, mamą i siedmioletnim bratem w małym miasteczku w Małopolsce. We wrześniu mój ojciec poszedł na wojnę. Mama (jak inni mieszkańcy) otrzymała nakaz ewakuacji na wschód Polski. Na tę rajzę dostała taradajkę. Spakowała, co się dało, zabrała swoich synków i wyruszyła. Na taradajce było wygodnie. Oprócz siedzeń znajdowało się tam miejsce na bagaże, było też dosyć dużo siana. Taradajka ciągniona przez konia po słabych drogach strasznie się „taradała”, to znaczy trzęsła się, huśtała i podskakiwała. Ja i mój brat mieliśmy z tego powodu wielką uciechę. Po drodze oglądaliśmy okropności wojny, przeżywaliśmy naloty niemieckich samolotów.
Te straszne wojenne przeżycia mieszają się w moich wspomnieniach z zapachem siana
i wstrząsami na pozbawionej resorów taradajce. Tak wędrowaliśmy aż do Biłgoraja. Stamtąd już nie niemieccy, a rosyjscy żołnierze nakazali nam powrót. Po powrocie taradajka została skonfiskowana, a wymuszona rajza zakończyła się w naszym starym, ale wyszabrowanym mieszkaniu.

podziel się...Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+