Jeśli echo ich głosów zamilknie – zginiemy

W dniach 22-25 kwietnia 2016 r. kolejna grupa uczniów klasy 3a Gimnazjum nr 4 im. A. Kamińskiego w Legionowie pod opieką pana Marcina Kościeszy i pani Ewy Zalewskiej wzięła udział w wyjeździe na teren byłego Obozu Koncentracyjnego w Ravensbruck. Tym razem nie uczestniczyliśmy w uroczystych obchodach 71. rocznicy wyzwolenia obozu, które zbiegły się z naszym egzaminem gimnazjalnym. Przybyliśmy do Niemiec tydzień później, aby oddać cześć zamordowanym więźniarkom obozu i kobietom, które były w nim dręczone i są świadkami tych okrutnych czasów. Była to nasza nagroda za realizację projektu Instytutu Pamięci Narodowej „O tym nie można zapomnieć – spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów”.

Tegoroczny wyjazd bardzo różnił się od ubiegłorocznego. Pierwszy dzień spędziliśmy (nie liczą dojazdu) spędziliśmy w Berlinie. Podziwialiśmy miasto, w którym przeszłość – często trudna, zmuszająca do wielokierunkowych refleksji – łączy się z teraźniejszością i przypomina o zmianach, jakie na naszych oczach zachodzą w wielokulturowej Europie. Następnego dnia zwiedzaliśmy teren byłego obozu i muzeum, które jest poświęcone pamięci więźniarek. Nasze przewodniczki z IPN opowiadały o życiu w warunkach obozowych, prowadziły do miejsc, które wyznaczały rytm dnia. Wywarło to na nas wielkie wrażenie. Trudno nam było wyobrazić sobie egzystowanie w ciągłym strachu, głodzie i zimnie, obawie o życie własne i najbliższych. Nie mogliśmy zrozumieć, jak człowiek może zgotować drugiemu człowiekowi taki los. Wieczorne zajęcia integracyjne – po takim doświadczeniu – miały szczególną wymowę i były bardzo owocne. Zwiedzanie urokliwego, miasteczka Furstenberg, którego dzielnicą jest Ravensbruck, pokazało, do czego zdolny jest człowiek o chorobliwych ambicjach, których zamiast korzystać z uroków tego świata w harmonii z innymi ludźmi, realizuje zbrodnicze cele dające złudne wrażenie panowania nad światem.

Przypominamy – Ravensbrück to obóz koncentracyjny dla kobiet w III Rzeszy założony w 1939 roku w pobliżu miejscowości Füerstenberg w Brandenburgii. Więziono w nim przeszło 150 tys. kobiet i mężczyzn, reprezentujących ponad 40 narodowości. Ponad 25 tys. kobiet i ok. 2,5 tys. mężczyzn zostało w nim zamordowanych, zagłodzonych lub zabitych wskutek masowo przeprowadzanych eksperymentów pseudomedycznych. Wśród uwięzionych było od 30 do 40 tys. Polek, z których ok. 17 tys. zginęło.

Nasz wyjazd do Ravensbruck to była niezapomniana lekcja historii, która mogła się odbyć dzięki takim ludziom jak p. Anna Klimowicz – inicjatorka projektu IPN, który realizowaliśmy.

Pani Aniu, bardzo dziękujemy za kreatywność, troskę o nas, mądrość, otwartość i „wiatr we włosach”.

podziel się...Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+

Zobacz także