I believe we can fly

3 czerwca odbył się długo planowany lot balonu badawczego w ramach zakończenia realizacji projektu uczniów klasy 3B – Jakuba Półgęska i Gabriela Brzezińskiego.

Zainspirowaliśmy się konkursem Global Space Balloon Challenge i postanowiliśmy wypuścić swój balon w przestworza i wykonać zdjęcia ziemi z góry. Przygotowania do tego wydarzenia trwały kilka miesięcy, w tym czasie kupowane było wyposażenie gondoli i wielki balon. Ważnymi elementami gondoli była kamera i lokalizator GPS. Musieliśmy jeszcze uzyskać zgodę Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Podczas wypuszczania balonu na boisku szkolnym byli obecni prawie wszyscy uczniowie naszej szkoły. Napięcie rosło w miarę napełniania balonu helem, a kiedy skończyliśmy, można było usłyszeć odliczanie. Atmosfera wydarzenia była wspaniała, a wypuszczenie balonu przyjęte bardzo entuzjastycznie. Zachwyt i brawa prawie jak przy starcie rakiety w NASA. Ale dla nas to nie był koniec atrakcji, chcieliśmy znaleźć nasz balon i zobaczyć, jakie zdjęcia zrobił. Rozpoczęła się podróż „w nieznane”. Podążaliśmy w stronę Wyszkowa, bo tam, według naszych obliczeń, miała spaść gondola. Już za Wyszkowem namierzyliśmy sygnał GPS z naszej gondoli, dzięki niemu mogliśmy dokładnie ustalić miejsce, gdzie jest cel naszej podróży. Musieliśmy zawrócić. Udało się, znaleźliśmy gondolę, leżała na polu niedaleko drogi szybkiego ruchu. Radość nasza była ogromna.

Serdecznie dziękujemy Prezydentowi Miasta Legionowo – Panu Romanowi Smogorzewskiemu oraz Pani Dyrektor Agnieszce Jakubowskiej za finansowe wsparcie projektu, a Panu Pawłowi Kapuście – za pomoc w znalezieniu gondoli po locie.

podziel się...Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+

Zobacz także