„Chlebem z sobą się połamiem, choć daleko kraj i matka.”, czyli „Wigilie polskie” w wykonaniu uczniów klasy 2a

 

21 grudnia br. społeczność szkolna obejrzała przedstawienie pt. „Wigilie polskie”, które powstało w związku z realizacją przez aktorów – uczniów klasy 2a gimnazjum ogólnopolskiego projektu Instytutu Pamięci Narodowej „O tym nie można zapomnieć …” Spektakl powstał z myślą o bohaterkach tego projektu – paniach, które w czasie II wojny światowej trafiły do obozów pracy, obozów koncentracyjnych, razem z rodzinami były wywiezione na Syberię.

Zestawienie w kilku obrazach współczesnych i wojennych Wigilii prowadziło do refleksji o najważniejszych w naszym życiu wartościach – o wolności, miłości – czasami trudnej, ale zawsze pięknej,  radości, której źródłem są nasi najbliżsi – często przez nas niedoceniani.

Wędrówka od współczesności w trudną historyczną przeszłość – na wieczór wigilijny w okupowanej Warszawie, do Katynia, na Syberię, do obozu w Ravensbruck – to lekcja historii i szkoła życia.

Uczniowie klas siódmych i gimnazjalnych – widzowie przedstawienia – wykazali się wielką dojrzałością i w skupieniu towarzyszyli aktorom w ich scenicznej wędrówce.

Zapraszamy również do zapoznania się artykułem z tego wydarzenia w Gazecie Powiatowej:

http://gazetapowiatowa.pl/wiadomosci/legionowo-wigilie-polskie-ciekawy-spektakl-wykonaniu-mlodziezy-klasy-ii-a-gimnazjum-sp-nr-8/

 

podziel się...Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+

Zobacz także